Co to jest joga i na czym polega?

21.02.2023

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z jogą, to zapewne zastanawiasz się, co to jest joga i na czym polega? Z tego artykułu dowiesz się, jakie efekty przynosi regularne wykonywanie ćwiczeń oraz jakie są podstawowe pozycje jogi dla osób początkujących. Zapraszamy do lektury!

Joga – na czym polega?

Joga to pochodząca z Indii popularna praktyka duchowa i fizyczna, której głównym celem jest uzyskanie harmonii ciała, umysłu i ducha. Joga jest popularna na całym świecie, dlatego też istnieje wiele jej odmian. Oferowane style i ćwiczenia różnią się od siebie w zależności od stylu. Należy jednak pamiętać, że joga to nie tylko szereg ćwiczeń fizycznych, to także ćwiczenia oddechowe, medytacje oraz ściśle określony styl życia. Przestrzeganie zasad etycznych i filozoficznych to ważny element kultury jogi, którymi powinien kierować się każdy praktykujący wielbiciel jogi.

Dla kogo polecana jest joga?

W zależności od wybranego stylu ćwiczenia jogi mogą przybrać dwojaką formę:
● intensywną i dynamiczną,
● medytacyjną i relaksacyjną.
To chyba właśnie ten czynnik przesądza o ogromnej popularności jogi. Brak większych przeciwwskazań do ćwiczeń rozciągających sprawia, że joga może być praktykowana przez osoby w niemal każdym wieku i o różnym poziomie sprawności fizycznej.

Joga – podstawowe pozycje

Joga w swym założeniu dąży do harmonii trzech głównych aspektów życiowych. Dlatego też wyróżnić należy szereg ćwiczeń:
● fizycznych, czyli asany,
● oddechowych, czyli pranajama,
● medytacyjnych.
Joga wyróżnia się mnogością metod, jednak większość z nich opiera się na pozycjach ciała, które są wykonywane w rytmie oddechu i powtarzane w ramach serii. Oto kilka podstawowych pozycji jogi dla osób początkujących:
1. Tadasana (pozycja góry) – stojąca pozycja, w której stopy ustawia się równolegle, a ramiona opuszcza wzdłuż ciała.
2. Adho Mukha Svanasana (pozycja psa z głową w dół) – pozycja odwrócona, w której stoi się na rękach i stopach z głową skierowaną w dół.
3. Balasana (pozycja dziecka) – siedząca pozycja, w której pochylając się do przodu, wypuszcza się ramiona i oddech.
4. Bhujangasana (pozycja kobra) – pozycja leżąca na brzuchu, w której unosi się górną część ciała na ramionach.
5. Vrikshasana (pozycja drzewa) – stojąca pozycja, w której stopę przylega do uda, a ręce podnosione są w górę.
Praktykując jogę, należy słuchać swojego ciała i unikać siły, skupiając się na oddechu i odczuciach.

Joga – jakie daje efekty?
Celem jogi jest uzyskanie wewnętrznej równowagi i spokoju umysłu, a także zwiększenie siły, gibkości i wytrzymałości ciała.
Efekty jogi to przede wszystkim:
● zauważalne wzmocnienie elastyczności, siły mięśniowej i równowagi,
● poprawa postawy ciała oraz koordynacji ruchowej,
● zmniejszenie bólu pleców,
● poprawa krążenia krwi i układu oddechowego,
● poprawa jakości snu,
● pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne,
● poprawa samopoczucia i zwiększenie poziomu energii,
● redukcja stresu,
● poprawa koncentracji.
Jak widać, efekty ćwiczeń jogi mogą nas pozytywnie zaskoczyć. Warto jednak pamiętać, że oczekiwane rezultaty mogą się różnić w zależności od stylu i intensywności praktyki. Wpływ na efekty mają także indywidualne predyspozycje organizmu każdej osoby. Niemniej jednak warto spróbować ćwiczeń jogi i przekona się, czy ta forma aktywności fizycznej nam odpowiada, a efekty przyjdą same.

Podcast – co to jest?

26.02.2023

Podcasty cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju a nowi podcasterzy wyrastają jak grzyby po deszczu.

Czym jest Podcast?

Jest to forma publikacji w formie audio. Może to być monolog jednej osoby, ale bardzo często są to również rozmowy dwóch prowadzących czy wywiady.

W formie podcastu możemy znaleźć ciekawe informacje, komentowanie bieżących wydarzeń, wywiady ze znanymi osobami.

Tematyka jest naprawdę różnorodna a sama forma bardzo ciekawa. Można nagrywać podcast nawet na mało wymagającym sprzęcie, oczywiście dobrze by było aby jakość dźwięku była jak najlepsza.

Czytaj więcej

Malowanie obrazu po numerach- co to jest za hobby i jak je zacząć?

26.02.2023

Jeżeli pamiętasz z dzieciństwa popularne kolorowanki po numerkach, malowanie na płótnie jest właśnie tego typu sztuką.

Oczywiście, nieco bardziej skomplikowane, ale dzięki temu można poczuć się jak artysta, nawet nie mając za dużych zdolności w tej dziedzinie, odpocząć, zrelaksować się a dziełem końcowym będzie obraz, który można zawiesić na ścianie.

Czytaj więcej

Gra w szachy – na czym polega ta gra i jak w nią grać?

24.02.2023

Szachy są jedną z tych gier, o której mało kto na świecie nie słyszał. Jest to jedna z najstarszych i najpopularniejszych rozrywek. Partię szachów można rozegrać z rodziną, przyjaciółmi lub z kimś zupełnie obcym.
Wiele osób mylnie przyjmuje, że jest to jedna z trudniejszych gier, co w zasadzie nie jest do końca prawą. Same zasady można poznać dosyć szybko, jednak, aby być naprawdę dobrym (na poziomie turniejowym) trzeba poświęcić wiele czasu na naukę.
Jednak do gry w towarzystwie naszych bliskich, wystarczą podstawy. A sama rozgrywka może wypełnić nam sporo czasu, ponieważ pośpiech nie jest tutaj wskazany, a odpowiednia taktyka gwarantuje zwycięstwo.

Czytaj więcej

Makrama – co to jest i jak ją zrobić? DIY dla początkujących

22.02.2023

Czym jest makrama?

Makrama jest to po prostu technika zaplatania sznurków mająca za zadanie stworzyć różnego rodzaju ozdoby w tym również te, które możemy powiesić na ścianie. Polega ona na tym, że nie nie są do niej używane żadnego rodzaju igły czy druty jak w innych przypadkach.
Termin “makrama” jest często używany do określenia samej techniki wykonywania danych ozdób, jak również do określenia już gotowego wyrobu rękodzielniczego.

Czytaj więcej

Zinteresowania w CV

22.02.2023

Dlaczego warto mieć wypisane zainteresowania czy hobby w swoim CV?

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że rekruter jest w stanie bardzo wiele wyczytać właśnie z takich informacji, jakimi są nasze zainteresowania. Dodatkowo jest to powód do rozładowania atmosfery, dowiedzenia się czegoś o kandydacie na dane stanowisko.
Warto zastanowić się nad tym, jakie zainteresowania warto wpisać w CV, w jaki sposób to zrobić, aby zainteresować osobę, która je przeczyta i czy wszystkie nadają się do zamieszczenia?

Czytaj więcej