Gra w szachy – na czym polega ta gra i jak w nią grać?

24.02.2023

Szachy są jedną z tych gier, o której mało kto na świecie nie słyszał. Jest to jedna z najstarszych i najpopularniejszych rozrywek. Partię szachów można rozegrać z rodziną, przyjaciółmi lub z kimś zupełnie obcym.
Wiele osób mylnie przyjmuje, że jest to jedna z trudniejszych gier, co w zasadzie nie jest do końca prawą. Same zasady można poznać dosyć szybko, jednak, aby być naprawdę dobrym (na poziomie turniejowym) trzeba poświęcić wiele czasu na naukę.
Jednak do gry w towarzystwie naszych bliskich, wystarczą podstawy. A sama rozgrywka może wypełnić nam sporo czasu, ponieważ pośpiech nie jest tutaj wskazany, a odpowiednia taktyka gwarantuje zwycięstwo.

Gra w szachy, plansza i pionki.
Plansza do gry w szachy ma 64 czarno białe pola. 16 pionków białych oraz 16 pionków czarnych. Każdy z nich ma określoną możliwość wykonywania ruchów.

Jak się gra w szachy? Zasady i instrukcja.
Pionki ustawiane są w określonej kolejności:
– pierwszy rząd od krawędzi planszy (od lewej): wieżę, skoczka, gońca, królową, króla, gońca, skoczka i wieżę
– drugi rząd od krawędzi planszy: ustawiamy “armię” pionów mających za zadanie “obronę” innych figur

Pierwszy ruch wykonuje zawsze osoba, która gra białymi pionkami.

Jakie ruchy wykonują poszczególne pionki?

Piony – poruszają się wyłącznie o jedno pole do przodu, po linii prostej. Wyjątkiem jest, kiedy gracz wykonuje nimi pierwszy ruch, w takim wypadku może wykonać ruch do przodu o jedno lub dwa pola. Kiedy pion znajdzie się na ostatnim polu planszy, może zamienić się w inną dowolną figurę, z wyjątkiem króla.

Wieże – poruszają się pionowo lub poziomo o dowolną liczbę pól, nie mogą przeskoczyć przez pionki własne lub przeciwnika.

Skoczki – poruszają się w dość ciekawym układzie, o dwa pola do przodu lub do tyłu i następnie o jedno pole w kierunku prostopadłym do ostatniego. Coś na kształt litery L. Jest to również jedyna figura mogąca “przeskakiwać” nad innymi.

Goniec – porusza się po linii przekątnej.

Królowa – jest najpotężniejszym pionkiem. Zbija pionki przeciwnika, zajmując ich miejsce. Porusza się w dowolnym kierunku zarówno w linii prostej, jak i na ukos.

Król – to o niego tutaj chodzi. Nie może znaleźć się w polu rażenia pionków przeciwnika. Porusza się tylko o jedno pole do przodu lub do tyłu, w linii prostej i na ukos.

Teraz najważniejsze pytanie. Czym jest Szach-mat?
– Szach – to sytuacja w której król jest pod oblężeniem przeciwnika, ale może jeszcze uciec
– Szach – mat – W tej sytuacji król już nie ma ucieczki i zostaje zbity. Atakujący kończy rozgrywkę i ogłasza zwycięstwo.

Czy w grze w szachy występuje Remis?
Tak! Zdarza się bowiem, że gracze nie mają już na planszy żadnych innych pionków niż Króle. W takin sytuacji rozgrywka kończy się remisem. Zdarza się również, że gracze nie mogą już wykonać żadnego posunięcia, a król w takiej sytuacji nie jest szachowany. Taka sytuacja nazywa się patem.

Znając podstawowe zasady gry w szachy, można rozpocząć naukę i “wciągnąć” w tą rozrywkę najbliższych. Warto wspomnieć, że gra w szachy świetnie trenuje nasz umysł, sprawia, że powiększają się zdolności analityczne i intelektualne.

Podcast – co to jest?

26.02.2023

Podcasty cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju a nowi podcasterzy wyrastają jak grzyby po deszczu.

Czym jest Podcast?

Jest to forma publikacji w formie audio. Może to być monolog jednej osoby, ale bardzo często są to również rozmowy dwóch prowadzących czy wywiady.

W formie podcastu możemy znaleźć ciekawe informacje, komentowanie bieżących wydarzeń, wywiady ze znanymi osobami.

Tematyka jest naprawdę różnorodna a sama forma bardzo ciekawa. Można nagrywać podcast nawet na mało wymagającym sprzęcie, oczywiście dobrze by było aby jakość dźwięku była jak najlepsza.

Czytaj więcej

Malowanie obrazu po numerach- co to jest za hobby i jak je zacząć?

26.02.2023

Jeżeli pamiętasz z dzieciństwa popularne kolorowanki po numerkach, malowanie na płótnie jest właśnie tego typu sztuką.

Oczywiście, nieco bardziej skomplikowane, ale dzięki temu można poczuć się jak artysta, nawet nie mając za dużych zdolności w tej dziedzinie, odpocząć, zrelaksować się a dziełem końcowym będzie obraz, który można zawiesić na ścianie.

Czytaj więcej

Makrama – co to jest i jak ją zrobić? DIY dla początkujących

22.02.2023

Czym jest makrama?

Makrama jest to po prostu technika zaplatania sznurków mająca za zadanie stworzyć różnego rodzaju ozdoby w tym również te, które możemy powiesić na ścianie. Polega ona na tym, że nie nie są do niej używane żadnego rodzaju igły czy druty jak w innych przypadkach.
Termin “makrama” jest często używany do określenia samej techniki wykonywania danych ozdób, jak również do określenia już gotowego wyrobu rękodzielniczego.

Czytaj więcej

Zinteresowania w CV

22.02.2023

Dlaczego warto mieć wypisane zainteresowania czy hobby w swoim CV?

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że rekruter jest w stanie bardzo wiele wyczytać właśnie z takich informacji, jakimi są nasze zainteresowania. Dodatkowo jest to powód do rozładowania atmosfery, dowiedzenia się czegoś o kandydacie na dane stanowisko.
Warto zastanowić się nad tym, jakie zainteresowania warto wpisać w CV, w jaki sposób to zrobić, aby zainteresować osobę, która je przeczyta i czy wszystkie nadają się do zamieszczenia?

Czytaj więcej