Makrama – co to jest i jak ją zrobić? DIY dla początkujących

22.02.2023

Czym jest makrama?

Makrama jest to po prostu technika zaplatania sznurków mająca za zadanie stworzyć różnego rodzaju ozdoby w tym również te, które możemy powiesić na ścianie. Polega ona na tym, że nie nie są do niej używane żadnego rodzaju igły czy druty jak w innych przypadkach.
Termin “makrama” jest często używany do określenia samej techniki wykonywania danych ozdób, jak również do określenia już gotowego wyrobu rękodzielniczego.

Technika sama w sobie polega na wiązaniu, splataniu, skręcaniu sznurków za pomocą różnych spotów. W zależności od naszej kreatywności, jak również od naszego zaawansowania w tworzeniu makram, można tworzyć przeróżne wzory. To od nich właśnie zależeć będzie, w jaki sposób finalnie będzie wyglądać nasze dzieło.

Makramy obecnie są bardzo modne jako ozdoba wnętrz, najbardziej pasują do stylu Boho, gdzie sporo dekoracji współgra z eko stylem ozdób. Makramy obecnie wykonywane są ze sznurka bawełnianego, ze względu na jego różnorodność, ogólną dostępność, jak również wynika to z faktu, że zaplatanie za jego pomocą jest najbardziej wygodne.

Sama technika jest znana już wieków, a najstarsze znaleziska o niej mówiące pochodzą ze starożytnego Egiptu i Asyrii.

Czy makrama ma jakieś znaczenie?

Najogólniej rzecz umując – nie. Jest to sposób wykonywania ozdób, który ma za zadanie cieszyć oko, dobrze wyglądać jako ozdoba. Nie warto doszukiwać się dodatkowych jej znaczeń, ponieważ nie ma takowych. Można przyjąć to tak jak w przypadku szydełkowania czy robienia na drutach.

Do czego służy Makrama?

Tym sposobem można wykonać naprawdę różnego rodzaju przedmioty. Od zakładek do książek po uchwyt na kwietnik. Najbardziej znaną nam formą są te, które można zawiesić na ścianie. I tutaj również możemy się spotkać z najprzeróżniejszymi technikami, wielkościami, kolorami. Wszystko zależy od naszej wyrobraźni – jeżeli ją samodzielnie tworzymy lub od tego, co chcielibyśmy, aby wisiało na naszej ścianie w domu.

Makrama dla początkujących.

Tak jak w przypadku innych metod, można samodzielnie rozpocząć wykonywanie zdobień i przedmiotów. Warto wiedzieć, od czego zacząć, nauczyć się podstaw, aby później stopniowo rozbudowywać i poszerzać swoje umiejętności. Do wszystkiego oczywiście potrzeba czasu, zapału i cierpliwości.

Jak to zrobić? Porady dla początkujących.

Jeżeli jesteś osobą, która zaczyna przygodę z tworzeniem makram, na samym początku warto zaopatrzyć się przede wszystkim sznurek pleciony o grubości 5mm (na początek wystarczy ok. 100-200 metrów). Warto jest mieć nożyczki, miarkę krawiecką no i oczywiście kijek, lub coś, co za niego posłuży.

Podcast – co to jest?

26.02.2023

Podcasty cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju a nowi podcasterzy wyrastają jak grzyby po deszczu.

Czym jest Podcast?

Jest to forma publikacji w formie audio. Może to być monolog jednej osoby, ale bardzo często są to również rozmowy dwóch prowadzących czy wywiady.

W formie podcastu możemy znaleźć ciekawe informacje, komentowanie bieżących wydarzeń, wywiady ze znanymi osobami.

Tematyka jest naprawdę różnorodna a sama forma bardzo ciekawa. Można nagrywać podcast nawet na mało wymagającym sprzęcie, oczywiście dobrze by było aby jakość dźwięku była jak najlepsza.

Czytaj więcej

Malowanie obrazu po numerach- co to jest za hobby i jak je zacząć?

26.02.2023

Jeżeli pamiętasz z dzieciństwa popularne kolorowanki po numerkach, malowanie na płótnie jest właśnie tego typu sztuką.

Oczywiście, nieco bardziej skomplikowane, ale dzięki temu można poczuć się jak artysta, nawet nie mając za dużych zdolności w tej dziedzinie, odpocząć, zrelaksować się a dziełem końcowym będzie obraz, który można zawiesić na ścianie.

Czytaj więcej

Gra w szachy – na czym polega ta gra i jak w nią grać?

24.02.2023

Szachy są jedną z tych gier, o której mało kto na świecie nie słyszał. Jest to jedna z najstarszych i najpopularniejszych rozrywek. Partię szachów można rozegrać z rodziną, przyjaciółmi lub z kimś zupełnie obcym.
Wiele osób mylnie przyjmuje, że jest to jedna z trudniejszych gier, co w zasadzie nie jest do końca prawą. Same zasady można poznać dosyć szybko, jednak, aby być naprawdę dobrym (na poziomie turniejowym) trzeba poświęcić wiele czasu na naukę.
Jednak do gry w towarzystwie naszych bliskich, wystarczą podstawy. A sama rozgrywka może wypełnić nam sporo czasu, ponieważ pośpiech nie jest tutaj wskazany, a odpowiednia taktyka gwarantuje zwycięstwo.

Czytaj więcej

Zinteresowania w CV

22.02.2023

Dlaczego warto mieć wypisane zainteresowania czy hobby w swoim CV?

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że rekruter jest w stanie bardzo wiele wyczytać właśnie z takich informacji, jakimi są nasze zainteresowania. Dodatkowo jest to powód do rozładowania atmosfery, dowiedzenia się czegoś o kandydacie na dane stanowisko.
Warto zastanowić się nad tym, jakie zainteresowania warto wpisać w CV, w jaki sposób to zrobić, aby zainteresować osobę, która je przeczyta i czy wszystkie nadają się do zamieszczenia?

Czytaj więcej