Podcast – co to jest?

26.02.2023

Podcasty cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju a nowi podcasterzy wyrastają jak grzyby po deszczu.

Czym jest Podcast?

Jest to forma publikacji w formie audio. Może to być monolog jednej osoby, ale bardzo często są to również rozmowy dwóch prowadzących czy wywiady.

W formie podcastu możemy znaleźć ciekawe informacje, komentowanie bieżących wydarzeń, wywiady ze znanymi osobami.

Tematyka jest naprawdę różnorodna a sama forma bardzo ciekawa. Można nagrywać podcast nawet na mało wymagającym sprzęcie, oczywiście dobrze by było aby jakość dźwięku była jak najlepsza.

Czasami można spotkać również podcasty umieszczane w formie wideo na YouTube, jednak w przewadze są przystosowane one do słuchania bez wizji.

Najbardziej popularną kategorią, cieszącą się najwyższymi wynikami odsłuchań na polskiej scenie podcastów to tzw. True Crime.

Podscasty opowiadające o zbrodniach popełnionych w naszym kraju oraz tych najgłośniejszych zagranicznych. Wszystkie osoby zajmujące się tymi tematami korzystają z informacji, które zostały wcześniej udostępnione publicznie, a niektóre nawet zaczynają rozmawiać z rodzinami ofiar lub osób zaginionych. Rozkładają przestępstwa na czynniki pierwsze i ze szczegółami opisują co się wydarzyło.

Najpopularniejsze podcasty True Crime to:

Kryminatorium

Piąte: nie zabijaj

Śledztwo Pisma

Policjantka ulicy

Prawdziwe zbrodnie

Nawet najbardziej znane osoby przechodzą do świata online i znajdują tam dla siebie miejsce, tak właśnie jest w przypadku podcastów. Kolejną kategorią są wywiady, prowadzone przez znane osoby i przeprowadzane ze znanymi osobami.

Są to między innymi:

Żurnalista

WojewódzkiKędzierski

Imponderabilia

Oczywiście nie może zabraknąć wątków komediowych bo takie również pojawiają się na polskiej scenie. Popularność podcastów sprawia, że w całkowicie nowy sposób można zyskać popularność, tym samym mówiąc i przekazując ciekawe wartości. Oto najpopularniejsze podcasty z tej kategorii:

Ja i moje przyjaciółki idiotki

BEczKA

Tu Okuniewska

Karol Paciorek

Dwóch Typów Podcast

W tradycyjnych mediach tematyka newsowa jest pokazywana w sposób, jaki wszyscy dobrze znamy, jednak w podcaście można to zrobić zupełnie inaczej. Młodsze pokolenia starają się znaleźć nowe alternatywy dla starych mediów, a podcast wydaje się być doskonałym i atrakcyjnym zamiennikiem. Kategoria newsowa:

Podsiadło Kotarski Podcast

Global News Podcast

The Daily

Sekielski Online

The Economist Podcasts

Gdzie słuchać podcastów?

I w tym przypadku różnorodność aplikacji jest bardzo duża. Zarówno Spotify jak i Apple Podcast oferują taką możliwość, ale nie tylko. Oto top aplikacji do słuchania podcastów:

Spotify

Google Podcast

Podcast Addict

Pocket Casts

Lecton

Malowanie obrazu po numerach- co to jest za hobby i jak je zacząć?

26.02.2023

Jeżeli pamiętasz z dzieciństwa popularne kolorowanki po numerkach, malowanie na płótnie jest właśnie tego typu sztuką.

Oczywiście, nieco bardziej skomplikowane, ale dzięki temu można poczuć się jak artysta, nawet nie mając za dużych zdolności w tej dziedzinie, odpocząć, zrelaksować się a dziełem końcowym będzie obraz, który można zawiesić na ścianie.

Czytaj więcej

Gra w szachy – na czym polega ta gra i jak w nią grać?

24.02.2023

Szachy są jedną z tych gier, o której mało kto na świecie nie słyszał. Jest to jedna z najstarszych i najpopularniejszych rozrywek. Partię szachów można rozegrać z rodziną, przyjaciółmi lub z kimś zupełnie obcym.
Wiele osób mylnie przyjmuje, że jest to jedna z trudniejszych gier, co w zasadzie nie jest do końca prawą. Same zasady można poznać dosyć szybko, jednak, aby być naprawdę dobrym (na poziomie turniejowym) trzeba poświęcić wiele czasu na naukę.
Jednak do gry w towarzystwie naszych bliskich, wystarczą podstawy. A sama rozgrywka może wypełnić nam sporo czasu, ponieważ pośpiech nie jest tutaj wskazany, a odpowiednia taktyka gwarantuje zwycięstwo.

Czytaj więcej

Makrama – co to jest i jak ją zrobić? DIY dla początkujących

22.02.2023

Czym jest makrama?

Makrama jest to po prostu technika zaplatania sznurków mająca za zadanie stworzyć różnego rodzaju ozdoby w tym również te, które możemy powiesić na ścianie. Polega ona na tym, że nie nie są do niej używane żadnego rodzaju igły czy druty jak w innych przypadkach.
Termin “makrama” jest często używany do określenia samej techniki wykonywania danych ozdób, jak również do określenia już gotowego wyrobu rękodzielniczego.

Czytaj więcej

Zinteresowania w CV

22.02.2023

Dlaczego warto mieć wypisane zainteresowania czy hobby w swoim CV?

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że rekruter jest w stanie bardzo wiele wyczytać właśnie z takich informacji, jakimi są nasze zainteresowania. Dodatkowo jest to powód do rozładowania atmosfery, dowiedzenia się czegoś o kandydacie na dane stanowisko.
Warto zastanowić się nad tym, jakie zainteresowania warto wpisać w CV, w jaki sposób to zrobić, aby zainteresować osobę, która je przeczyta i czy wszystkie nadają się do zamieszczenia?

Czytaj więcej