Zinteresowania w CV

22.02.2023

Dlaczego warto mieć wypisane zainteresowania czy hobby w swoim CV?

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że rekruter jest w stanie bardzo wiele wyczytać właśnie z takich informacji, jakimi są nasze zainteresowania. Dodatkowo jest to powód do rozładowania atmosfery, dowiedzenia się czegoś o kandydacie na dane stanowisko.
Warto zastanowić się nad tym, jakie zainteresowania warto wpisać w CV, w jaki sposób to zrobić, aby zainteresować osobę, która je przeczyta i czy wszystkie nadają się do zamieszczenia?

Masz hobby? Pochwal się nim!

Warto to zrobić w odpowiedni sposób, nie używaj ogólnych stwierdzeń. Zamiast literatura – wpisz czytanie kryminałów, podróże zamień na – wycieczki po Polsce, a sport na konkretną dyscyplinę. To wiele o nas mówi, przykłady powinny być autentyczne, w przeciwnym razie wypadniemy kiepsko na rozmowie rekrutacyjnej. Osoba, która będzie przeprowadzać z Tobą rozmowę, na pewno zapyta, jeżeli zobaczy jakieś ciekawe hobby. Jeżeli nie będzie ono prawdą, zaraz wyjdzie to na jaw, bo nie będziesz wiedział, co powiedzieć i rozmowa na pewno nie pójdzie po Twojej myśli. Jeżeli nie masz żadnego oryginalnych zainteresowań, napisz o tym, co lubisz robić w wolnym czasie zgodnie z prawdą. Takie wyjście jest znacznie lepsze od zbędnego wymyślania.

Jak opisać zainteresowania.

Nie staraj się opisywać ich zbyt długo i rozwlekle, wystarczy, że je opiszesz je w jednym zdaniu. Pamiętaj też, żeby lista nie był zbyt długa, wypisz trzy najważniejsze. Jest to dodatkowa sekcja, która ma uzupełnić te o Twojej wiedzy i umiejętnościach.

Jakich błędów nie popełniać?

Nie wypisuj zainteresowań związanych z polityką, religią czy… seksem. Nie warto również chwalić się tymi kontrowersyjnymi, takimi jak hazard czy myślistwo. Nigdy nie wiemy, jaka w takim przypadku będzie reakcja osoby, która zapoznaje się z naszym CV. Odpowiednio opisane hobby i zainteresowania, mogą poprawić nasz wizerunek jako kandydata na dane stanowisko.

Jakie zainteresowania wypisywać i w jaki sposób?

Warto wypisać takie, które potwierdzają nasze dotychczasowe doświadczenie zawodowe i to, że są one zgodne z umiejętnościami potrzebnymi na stanowisku, o które się ubiegamy.
Dla przykładu: w pracy team lidera bardzo ceniona i wartościowa jest gra zespołowa, dobrze jest więc, jeżeli interesujesz się takimi sportami. Pokazuje to, że potrafisz grać drużynowo, co jest bardzo istotne na takim stanowisku.

WYRÓŻNIJ SIĘ!

Chcesz przecież być bardziej widoczny dla potencjalnego pracodawcy, nie wypisuj więc takich hobby jak książka, film czy podróże. Robią to wszyscy.
Lubisz czytać – wymień konkretne gatunki, film -podaj ulubionych reżyserów, sport – napisz które dyscypliny obserwujesz lub uprawiasz.
Nie zastanawiaj się, nie wymyślaj i nie podawaj kontrowersyjnych tematów, te rzeczy mogą negatywnie wpłynąć na odbiór Twojej osoby.

Podcast – co to jest?

26.02.2023

Podcasty cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju a nowi podcasterzy wyrastają jak grzyby po deszczu.

Czym jest Podcast?

Jest to forma publikacji w formie audio. Może to być monolog jednej osoby, ale bardzo często są to również rozmowy dwóch prowadzących czy wywiady.

W formie podcastu możemy znaleźć ciekawe informacje, komentowanie bieżących wydarzeń, wywiady ze znanymi osobami.

Tematyka jest naprawdę różnorodna a sama forma bardzo ciekawa. Można nagrywać podcast nawet na mało wymagającym sprzęcie, oczywiście dobrze by było aby jakość dźwięku była jak najlepsza.

Czytaj więcej

Malowanie obrazu po numerach- co to jest za hobby i jak je zacząć?

26.02.2023

Jeżeli pamiętasz z dzieciństwa popularne kolorowanki po numerkach, malowanie na płótnie jest właśnie tego typu sztuką.

Oczywiście, nieco bardziej skomplikowane, ale dzięki temu można poczuć się jak artysta, nawet nie mając za dużych zdolności w tej dziedzinie, odpocząć, zrelaksować się a dziełem końcowym będzie obraz, który można zawiesić na ścianie.

Czytaj więcej

Gra w szachy – na czym polega ta gra i jak w nią grać?

24.02.2023

Szachy są jedną z tych gier, o której mało kto na świecie nie słyszał. Jest to jedna z najstarszych i najpopularniejszych rozrywek. Partię szachów można rozegrać z rodziną, przyjaciółmi lub z kimś zupełnie obcym.
Wiele osób mylnie przyjmuje, że jest to jedna z trudniejszych gier, co w zasadzie nie jest do końca prawą. Same zasady można poznać dosyć szybko, jednak, aby być naprawdę dobrym (na poziomie turniejowym) trzeba poświęcić wiele czasu na naukę.
Jednak do gry w towarzystwie naszych bliskich, wystarczą podstawy. A sama rozgrywka może wypełnić nam sporo czasu, ponieważ pośpiech nie jest tutaj wskazany, a odpowiednia taktyka gwarantuje zwycięstwo.

Czytaj więcej

Makrama – co to jest i jak ją zrobić? DIY dla początkujących

22.02.2023

Czym jest makrama?

Makrama jest to po prostu technika zaplatania sznurków mająca za zadanie stworzyć różnego rodzaju ozdoby w tym również te, które możemy powiesić na ścianie. Polega ona na tym, że nie nie są do niej używane żadnego rodzaju igły czy druty jak w innych przypadkach.
Termin “makrama” jest często używany do określenia samej techniki wykonywania danych ozdób, jak również do określenia już gotowego wyrobu rękodzielniczego.

Czytaj więcej